Otvorena rekonstruirana uljara i novo postrojenje za preradu maslinovog ploda u Blatu

  • Slika /slike/Priopcenja/01-346.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković svečano je otvorila rekonstruiranu uljaru i novo postrojenje za preradu maslinovog ploda BLATO 1902 d.d., projekt kojemu je odobrena potpora u iznosu od 2,2 milijuna kuna. 

Uljara Blato 1902 D.D. treća je uljara na području Dubrovačko-neretvanske županije kojoj su odobrena EU sredstva iz Programa ruralnog razvoja putem mjere Ulaganja u fizičku imovinu Programa ruralnog razvoja.
 
Rekonstrukcija uljare i izgradnja novog postrojenja u Blatu još je jedna potvrda pozitivnih trendova u maslinarstvu. Broj gospodarstava koja se bave maslinarstvom udvostručio se od 2015. godine, a svi ostvaruju potporu za preradu ploda maslina u maslinovo ulje za proizvedene, isporučene i prodane količine ekstra djevičanskog i djevičanskog maslinovog ulja, za koje je Ministarstvo poljoprivrede prošle godine odobrilo količine od milijun kilograma za 1.340 gospodarstava i isplatilo potporu u iznosu većem od 8 milijuna kuna. Prošle godine masline su uzgajane na nešto manje od 18.700 ha s prosječnim prinosom od 1,5 tone po hektaru, a ukupna proizvodnja ploda masline iznosila je nešto više od 28.400 tona te je proizvedeno nešto više od 36.500 hektolitara ulja. U posljednje vrijeme povećava se i prosječna potrošnja ulja u Hrvatskoj, koja je inače duplo niža od europskog prosjeka.
 
„Iako je ukupna hrvatska proizvodnja maslinovog ulja u svjetskim razmjerima skromna, njegova kvaliteta je iznimno zapažena i prepoznata na brojnim svjetskim natjecanjima. Sve o kvaliteti našeg maslinovog ulja govori podatak da, unatoč skromnoj proizvodnji, u bazi zaštićenih oznaka izvornosti na razini Europske unije imamo čak pet ulja. Program ruralnog razvoja je zamišljen na način da podrži ovakve inicijative koje razvijaju sve krajeve Hrvatske, a upravo razvoj maslinarstva je način kojim se istovremeno potiče hrvatsko gospodarstvo i izvoz, promoviraju prirodne blagodati Hrvatske te je pozicioniraju kao proizvođača autohtonih proizvoda vrhunske kvalitete.“istaknula je prilikom otvorenja uljare ministrica Vučković u Blatu.
 
U posljednje tri godine otok Korčula je iz Programa ruralnog razvoja ugovorio 2.668 projekata ukupne vrijednosti gotovo 35,3 milijuna kuna, uz mjere izravnih i tržišnih potpora dodatne ukupne vrijednosti od gotovo 17,8 milijuna kuna za 1.037 projekata te 7 projekata vrijednih 7 milijuna kuna financiranih iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo 2014.-2020.  Na razini Dubrovačko-neretvanske županije kroz Program ruralnog razvoja uloženo je 234 milijuna kuna u 8.851 projekt, putem mjera izravnih i tržišnih potpora još 132 milijuna kuna u 4.677 projekata te 24 milijuna kuna u 33 projekta iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo 2014.-2020.
 

Pisane vijesti