Sabor usvojio Zakon o vinu

Slika /slike/Genericke/2019-vinograd.jpg
U petak, 22. ožujka 2019. godine Sabor je izglasao Zakon o vinu. Novim zakonom o vinu donosimo pravni okvir proizvodnje grožđa i vina, prodaje vina u tržišno transparentnim uvjetima, jačamo ulogu vinskih udruženja i unaprjeđujemo marketing vina. 
 
Cilj nam je prije svega bio pojednostavniti zakonodavstvo te olakšati vinarima pristup tržištu. Novi zakon o vinu predviđa decentralizaciju ocjenjivanja vina, veću kontrolu na terenu te doprinosi administrativnom rasterećenju od 33% u odnosu na postojeće propise“
 
- izjavio je potpredsjednik Vlade RH i ministar poljoprivrede, Tomislav Tolušić te dodao:
 
„Donijeli smo i novi Nacionalni program pomoći sektoru vina od 2019.-2023. sa 83 milijuna kuna potpore godišnje za investicije u vinarije i promidžbu vina, kao i rekonstrukciju vinograda, a našim vinarima osigurali smo i bespovratnu financijsku pomoć za podizanje novih nasada vinograda kroz Program ruralnog razvoja“.
 
Novim Zakonom o vinu uređuju se nadležna tijela za provođenje ovog zakona, zemljopisna područja uzgoja vinove loze, sorte vinove loze, enološki postupci i prakse, vinogradarski registar, sustav ispitivanja kvalitete vina prije stavljanja u promet, sustav zaštićenih oznaka za vina, proizvodnja voćnih vina te nadzor i kontrola proizvodnje i prometa. Pored toga u sustav vinarstva i vinogradarstva unose se novi elementi:
 
  • Ukidaju se sve naknade za kontrole stavljanja vina u promet te se time 12 milijuna kuna vraća sektoru vinarstva za marketinške aktivnosti.
  • Ukidaju se evidencijske markice, koje su bile obvezna prije stavljanja vina u promet, te se  uspostavlja marketinško označavanje vina kroz četiri nove vinogradarske regije:
    • Slavonija i Hrvatsko Podunavlje;
    • Hrvatska Istra i Kvarner;
    • Dalmacija i
    • Središnja bregovita Hrvatska.
  • Predviđa se priznavanje četiri regionalne organizacije vinara – povezane s novim regijama s ciljem davanja prava proizvođačima da upravljaju promotivnim i marketinškim aktivnostima vezano za hrvatska vina i njihovo označavanje
  • Decentralizira se postupak organoleptičkog ocjenjivanja vina po vinogradarskim regijama - ocjenjivanje na razini regija, regionalne organizacije predlažu ocjenjivače s vlastitog područja, pa tako npr. vino s Pelješca neće ocjenjivati licencirani senzoričari iz Kutjeva.
  • Osiguravamo pojačanu kontrolu proizvodnje i prometa grožđa i vina – radi zaštite proizvođača i potrošača utvrđuju se jasne nadležnosti u kontroli, pravima i obvezama korisnika što uz planirano jačanje ljudskih resursa u području kontrole osigurava nužan preduvjet za bolju kontrolu proizvodnje i prometa grožđa i vina s ciljem suzbijanja sivog tržišta.
 
Novi zakon o vinu donosi se u svrhu konsolidacije propisa Europske unije s nacionalnim propisima u sektoru vinarstva i vinogradarstva. U jedan propis će se povezati područja koja su na nacionalnoj razini trenutno uređena s dva zakona i to Zakonom o vinu i Zakonom o zajedničkoj organizaciji tržišta poljoprivrednih proizvoda i posebnim mjerama i pravilima vezanim za tržište poljoprivrednih proizvoda. U Zakon o vinu unesene su i Uredbe Europske unije u području proizvodnje, trgovine i zaštite oznaka u sektoru vinarstva.
 

Pisane vijesti