Uzgajanje šuma
Iz naknade za korištenje općekorisnih funkcija šume (OKFŠ-a) moguće je financirati radove gospodarenja šumama.
Privatni šumoposjednik, ostvaruje putem ovog Ministarstva pravo na sredstva OKFŠ-a kada je upisan u Upisnik privatnih šumoposjednika, izvršio propisane radove, sukladno operativnom godišnjem planu i podnio zahtjev za isplatu sredstava OKFŠ-a ovom Ministarstvu.
Doznake stabala
Pod doznakom stabala se podrazumijeva odabiranje, obilježavanje i mjerenje stabala za sječu te obračun drvnog sječivog obujma.
Doznaku stabala u šumama i na šumskom zemljištu obavlja izvoditelj šumarskih radova koji posjeduje odgovarajuću licenciju Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije.
Zahtjev za doznaku stabala mali šumoposjednik podnosi ovom Ministarstvu, a srednji šumoposjednik licenciranom izvoditelju šumarskih radova uz dokumente kojima dokazuje vlasništvo/posjedništvo na predmetnim česticama.
Srednji šumoposjednika zahtjev za doznaku bez programa podnosi ovom Ministarstvu jer o zahtjevu kada nije izrađen program gospodarenja za šume privatnih šumoposjednika Ministarstvo odlučuje rješenjem.
Zaštita šuma
Zaštita šuma je skup mjera koje su dužne poduzimati osobe koje gospodare šumama u cilju zaštite šuma od požara, elementarnih nepogoda, štetnih organizama i bolesti i štetnih antropogenih utjecaja.
Ovo Ministarstvo sudjeluje u izradi akata zaštite od požara šuma i šumskog zemljišta privatnih šumoposjednika; prikupljanju podataka o šumskim požarima u šumama privatnih šumoposjednika ; izvješćuje mjerodavne institucije o pojavi štetnih organizama u šumama privatnih šumoposjednika.
Ovo Ministarstvo će na temelju dojava sa terena vršiti prikupljanje podataka o šumskim požarima i upisivati ih u jedinstveni informacijski sustav i registar o šumskim požarima.
Privatni šumoposjednici ukoliko primijete pojavu šumskih štetnika ili štete nastale djelovanjem štetnika dužni su obavijestiti ovo Ministarstvo o istima. Terenskim obilaskom će se utvrditi o kojem štetniku se radi, koji je intenzitet zaraze te površinu na kojoj se štetnik pojavljuje i podatke upisati u registar šumskih štetnika koji vodi Hrvatski šumarski institut u Jastrebarskom.
Ograničenja u gospodarenju šumama
Šumoposjednicima čije se šume nalaze u obuhvatu područja ekološke mreže Natura 2000 propisani su ciljevi očuvanja i mjere očuvanja vrsta i stanišnih tipova na temelju Zakona o zaštiti prirode (˝Narodne novine˝, br. 80/13, 15/18, 14/19, 127/19 i 155/23). Aktivnosti koje je potrebno provoditi kako bi se postigli spomenuti ciljevi i mjere ograničavaju šumoposjednike u redovnom gospodarenju šumama. Prepoznata je potreba da se dio ograničenja financijski kompenzira kako bi šumoposjednici mogli gospodariti uz manje gubitke i kako bi se povećao interes za održivo gospodarenje šumama i očuvanje bioraznolikosti.
Kroz Strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023.-2027. provodi se intervencija 72.01. Potpora za ograničenje u gospodarenju šumama (NATURA 2000, NKS) u kojoj šumoposjednici mogu ostvariti pravo na potporu za propisane mjera očuvanja ciljanih vrsta i područja ekološke mreže koje se odnose na:
- obvezu ostavljanje 10 m³ suhe drvne mase po hektaru
- obvezu ostavljanje 15 m³ suhe drvne mase po hektaru
- obvezu ostavljanje 3 % mrtvog drva i/ili
- uskratu obavljanja gospodarske djelatnosti ili uporabe dobara (»No management«)