Stalni odbor za istraživanja u poljoprivredi

Slika /slike/poljoprivreda/SCAR.jpg
Stalni odbor za istraživanja u poljoprivredi  (Standing Committee on Agricultural Research - SCAR) osnovan je 1974. godine, a čine ga predstavnici 37 zemalja.

SCAR savjetuje Europsku komisiju (EK), države članice Europske unije (EU) i pridružene zemlje o prioritetima istraživanja i inovacija za rješavanje europskih izazova u poljoprivredi, ribarstvu, prehrambenim sustavima, šumarstvu i širem biogospodarstvu.

SCAR sukreira strategije istraživanja i inovacija, blisko surađujući s EK.

SCAR potiče istraživanje i inovacije kroz studije predviđanja i davanje preporuka.

SCAR jača Europski istraživački prostor i predstavlja ključnu platformu za zajedničko stvaranje partnerstava Obzor Europe: ambiciozni instrumenti koji usklađuju EU i nacionalne agende za istraživanje i inovacije kako bi se postigli djelotvorni rezultati u ključnim prioritetnim područjima Zelenog plana (Green Deal).

Plenarna skupština (Plenary Meeting) je upravno tijelo SCAR-a, koje okuplja delegate koji predstavljaju više od 35 zemalja i odlučuje o aktivnostima koje treba poduzeti kako bi se postigli ciljevi, uključujući stvaranje novih radnih skupina i odobravanje njihovih mandata. Također raspravlja i daje savjete o prijedlozima radnih skupina te izvješćuje EK i Europski parlament o svojim odlukama.

Upravljačka skupina (Steering Group) i Tajništvo (Secretariat) SCAR-a pripremaju plenarne sastanke i usklađuju dnevni red s trenutnim prioritetima predsjedanja EU. Pritom osiguravaju usklađenost s programima Obzora.

Radne skupine su okosnica SCAR-a. Usredotočujući se na određena prioritetna područja, oni daju savjete o politici, ističu prioritetne teme istraživanja i inovacija na temelju potreba i nedostataka te razvijaju strateške planove istraživanja i inovacija. Postoje tri vrste radnih skupina: kolaborativne radne skupine (CWG's), s fokusom na tematsku koordinaciju, i strateške radne skupine (SWG's) s fokusom na savjete o strateškim politikama. Ako je potrebno, plenarni sastanak također može stvoriti ad-hoc radne skupine za rješavanje specifičnih izazova.

Predstavnici Republike Hrvatske sudjeluju u radu svih skupina unutar SCAR-a.   

U sklopu SCAR-a djeluje sedam strateških radnih skupina (Bioeconomy, Forest, Fish, AKIS, ARCH, Food systems i Agroecology), te dvije kolaborativne radne skupine (Sustainable animal production i Animal Health and welfare) čiji je rad posvećen unaprjeđenju znanja u poljoprivredi kroz istraživanje i inovacije.


AGROEKOLOGIJA djeluje kao platforma za raspravu o agroekologiji u kontekstu istraživanja i inovacija, katalizirajući sveobuhvatno razumijevanje ovog širokog znanstvenog područja. 

AKIS ima zadaću osnažiti utjecaj obrazovanja, digitalizacije, inovacija i interdisciplinarnosti stvarajući veće poveznice za partnerstva u CAP-EIP (Common Agricultural Policy-European innovation partnership).

ARCH (International facility) ima dvije razine djelovanja – preko fokus grupe (trajno nominirani članovi) i ad hoc stručnih skupina za pojedina pitanja koje se uspostavljaju na kraće periode prema potrebama.


BIOGOSPODARSTVO ima za cilj doprinos razvoju Europske strategije biogospodarstva, implementaciju biogospodarstva u nacionalne strateške planove, poboljšati uključivanje proizvođača u biogospodarstvo te bolje praćenje aktivnosti na nivou država članica.


RIBARSTVO implementira bioraznolikost i digitalizaciju u kontekst ribarstva i akvakulture. Sudjelovala je u razvoju partnerstva Blue economy uz programsku inicijativu JPI Oceans, a u budućem razdoblju se očekuje suradnja s EFARO i EATIP platformama. 

PREHRAMBENI SUSTAVI nadgleda trenutne prehrambene sustave i procjenjuje razvoj prehrambenih sustava u narednim desetljećima, do 2050. godine. 

ŠUMARSTVO fokusira se na razvoj ciljeva iz Europske strategije za šume i Strategije bioraznolikosti.  Aktivno djeluju na osmišljavanju partnerstva Future forests and forestry u sklopu programa Obzor Europa. 

ODRŽIVA STOČARSKA PROIZVODNJA pruža aktivan doprinos partnerstvima Prehrambeni sustavi i Agroekologija.


ZDRAVLJE I DOBROBIT ŽIVOTINJA doprinos uspostavi i razvoju partnerstva o dobrobiti i zdravlju životinja unutar programa Obzora Europa. 

Na godišnjoj razini SCAR redovno organizira dvije plenarne sjednice i četiri sastanka upravljačke skupine.

36. plenarna sjednica SCAR-a održala se 15. lipnja 2022. u Parizu. Francusko je  predsjedništvo dan ranije, 14. lipnja 2022. godine, organiziralo konferenciju „Ljudi u tranziciji: prema agroekološkim pristupima i održivim prehrambenim sustavima”.

Zaključci Plenarne sjednice usmjereni su na partnerstva unutar Klastera VI - Hrana, biogospodarstvo, prirodni resursi, poljoprivreda i okoliš, Okvirnog programa EU za istraživanje i inovacije – Obzor Europa čiji su ciljevi razvijanje, promicanje i unapređenje znanstvene izvrsnosti, stvaranje znanja, jačanje učinka istraživanja i inovacija te podupiranje i provedba politika EU. Raspravljalo se i o prehrambenim sustavima – slijedom zaključaka sa Summita UN-a o Prehrambenim sustavima održanog godinu ranije; upravljanju u područjima biogospodarstva i šumarstva; zatim o odgovoru SCAR-a na trenutnu kriznu situaciju kao i o aktivnostima SCAR-ovih radnih skupina.