BIOEAST inicijativa za poljoprivredu, akvakulturu i šumarstvo u biogospodarstvu, zasnovano na znanju

Slika /slike/poljoprivreda/BIOEAST.jpg
BIOEAST INICIJATIVA osnovana je 2016. godine kako bi pružila političku platformu zemljama Srednje i Istočne Europe u jačanju suradnje u istraživanju i inovacijama u poljoprivredi i drugim sektorima biogospodarstva i time povećala njihovo sudjelovanje u oblikovanju politike Europskog istraživačkog prostora i sudjelovanje u Okvirnom programu za istraživanje i inovacije Obzor 2020.

Osnovale su je države Višegradske skupine (Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka), a naknadno su joj se pridružile Bugarska, Estonija, Hrvatska, Latvija, Litva, Rumunjska i Slovenija. Hrvatska se pridružila BIOEAST inicijativi 2017. godine.

U okviru BIOEAST inicijative djeluje 7 tematskih radnih skupina (Thematic Working Group - TWG) kao podrška radu Upravljačkog odbora BIOEAST-a u područjima: 'Agroekologija i održivi prinosi', 'Bioenergija i novi proizvodi s dodanom vrijednošću', 'Prehrambeni sustavi', 'Lanci vrijednosti u šumarstvu', 'Lanci vrijednosti za slatku vodu', 'Napredne kemikalije i materijali bazirani na biološkim resursima' i 'Obrazovanje i vještine u biogospodarstvu'.
 
Predstavnici Republike Hrvatske sudjeluju u radu svih radnih skupina unutar BIOEAST inicijative.  

AGROEKOLOGIJA I ODRŽIVI PRINOSI djeluje kao savjetodavno tijelo u kojem se predstavnici država članica imaju priliku informirati o budućim istraživačkim i inovacijskim prioritetima i shemama financiranja iz okvirnog programa Obzor Europa, s posebnim osvrtom na tlo, agroekologiju i održivo intenziviranje proizvodnje.

BIOENERGIJA I NOVI PROIZVODI S DODANOM VRIJEDNOŠĆU se bavi istraživanjem proizvodnje i povezivanjem bioenergije s biobaziranim industrijama odnosno novim postrojenjima za proizvodnju bioenergije koja mogu povećati konkurentnost poljoprivredno-prehrambenog i šumarskog sektora te s kaskadnim korištenjem biomase za bioaktivne spojeve, biomaterijale i bioenergiju.
 
PREHRAMBENI SUSTAVI nastoji potaknuti raspravu na nacionalnoj i regionalnoj razini te zajednički rad na rješavanju transformacije prehrambenog sustava i analizirati puteve prema održivom povećanju proizvodnje biomase, jačanju konkurentnosti i proizvodnje visokokvalitetne hrane i hrane za životinje.

LANCI VRIJEDNOSTI U ŠUMARSTVU je radna skupina koja prati napredak u tehnologiji i inovacijama u sektoru šumarstva i doprinosi politikama vezanim za šumarstvo.

LANCI VRIJEDNOSTI VEZANI ZA SLATKU VODU je radna skupina koja nastoji izgraditi stratešku agendu istraživanja i inovacija koja će biti potpora razvojnim politikama povezanim s korištenjem slatke vode te bioresursima baziranim na slatkoj vodi.

NAPREDNE KEMIKALIJE I MATERIJALI BAZIRANI NA BIOLOŠKIM RESURSIMA identificira nove mogućnosti korištenja naprednih kemikalija i biobaziranih materijala odnosno kemijsku, biološku i fizikalnu konverziju biomase; napredne biotehnološke procese u proizvodnji; korištenje lignoceluloze, lignoceluloznog i ostalog otpadnog materijala iz poljoprivredne proizvodnje; proizvodnju bio-polimera, bio-kompozita, funkcionalnih bio-materijala, bioaktivnih spojeva; primjenu mikroorganizama u konverziji biomase i razvoju industrijskih kultura; komercijalizaciju istraživanja i aktivnosti vezane uz politike te društveno prihvaćanje bio-baziranih kemikalija i materijala.
 
OBRAZOVANJE I VJEŠTINE U BIOGOSPODARSTVU razvija aktivnosti i podupire razvoj obrazovnog kurikuluma o biogospodarstvu i jačanje suradnje s Europskim sveučilištem za biogospodarstvo i drugim mrežama i institucijama usmjerenim na obrazovanje o biogospodarstvu.
 
Zajednička deklaracija ministara poljoprivrede članica Višegradske skupine (Češka, Mađarska, Poljska, Slovačka) Bugarske, Hrvatske, Rumunjske i Slovačke o BIOEAST inicijativi Srednje i Istočne Europe za poljoprivredu, akvakulturu i šumarstvo u biogospodarstvu zasnovano na znanju, potpisana 21. rujna 2017. godine

Zajednička deklaracija ministara poljoprivrede članica Višegradske skupine (Češka, Mađarska, Poljska, Slovačka) Bugarske, Hrvatske, Rumunjske, Slovenije i Baltičkih zemalja (Estonija, Latvija, Litva) o viziji BIOEAST inicijative Srednje i Istočne Europe za poljoprivredu, akvakulturu i šumarstvo u biogospodarstvu zasnovano na znanju, potpisana 13. lipnja 2018. godine

Zajednička deklaracija ministara poljoprivrede i istraživanja Višegradske skupine (Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka) Bugarske, Hrvatske, Estonije, Latvije, Litve, Rumunjske i Slovenije o budućoj ulozi BIOEAST Inicijative u Obzoru Europa, potpisana 28. svibnja 2019.

Zajednička svečana izjava ministara poljoprivrede članica Višegradske skupine (Češka, Mađarska, Poljska, Slovačka), Bugarske, Hrvatske, Estonije, Latvije, Litve, Rumunjske i Slovenije povodom 5. obljetnice BIOEAST inicijative, potpisana 15. studenog 2021. godine

Tijekom 2021. godine u okviru BIOEASTsUP projekta napravljena je Vježba predviđanja (Foresight exercise), unutar koje su razrađeni mogući scenariji razvoja biogospodarstva i dane preporuke do 2050. godine. Oko Stajališta (Position paper) o preporukama iz Izvješća o vježbi predviđanja su se usuglasile sve države članice BIOEAST inicijative.
 
Na posljednjem sastanku tematskih radnih skupina u svibnju 2022. godine predstavljena je buduća uloga BIOEAST-a, koja se temelji na izradi Strateške istraživačke i inovacijske agende (BIOEAST SRIA) i daljnjem razvoju politike biogospodarstva.