Slinavka i šap potvrđena u Slovačkoj

Slika /slike/Priopcenja/image001.png


Nakon potvrde slinavke i šapa u Njemačkoj, u siječnju ove godine te potom početkom ovoga mjeseca u Mađarskoj, ova bolest potvrđena je 21. ožujka i na tri objekta s mliječnim govedima na području Slovačke.

Ukupno je na tri slovačka objekta bilo 1 699 muznih krava, 501 tele, 492 junice i 79 bikova, a na zaraženom mađarskom objektu 1408 goveda. Predmetne države odmah su uvele zabranu premještanja svih prijemljivih životinja te započele s provedbom svih potrebnih mjera kontrole uključujući i usmrćivanja prijemljivih životinja na zaraženim objektima.

Njemačka je u međuvremenu vratila službeni status države slobodne od slinavke i šapa od strane Svjetske organizacije za zdravlje životinja (WOAH) dok je taj status za Mađarsku i Slovačku do daljnjega suspendiran.

Slinavka i šap je naročito opasna virusna, vrlo kontagiozna bolest životinja od koje obolijevaju domaći papkari goveda, ovce, koze i svinje te divlji papkari divlje svinje, jeleni, srne, mufloni i sl.

Slinavka i šap kategorizirana je u bolesti kategorije A čije suzbijanje zahtjeva stroge i sveobuhvatne mjere kontrole prema europskim propisima (Uredba (EU) 2016/429, Uredba (EU) 2020/687 i dr.). Mjere kontrole uključuju usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje svih prijemljivih životinja na zaraženom objektu, uspostavu zone zaštite (najmanje 3 km) i zone nadziranja (najmanje 10 km), zabranu premještanja živih prijemljivih životinja i proizvoda životinjskog podrijetla te druge preventivne i biosigurnosne mjere.

Slinavka i šap je na području Republike Hrvatske posljednji puta potvrđena 1978. godine.

Bolest je kontinuirano prisutna na afričkom kontinentu te u Aziji gdje je primjerice u Turskoj 2024. i 2025. godini bolest prijavljena na 149 objekta.

U siječnju ove godine slinavka i šap je nakon više od 50 godina potvrđena na jednom objektu s vodenim bivolima u Njemačkoj, u Saveznoj državi Brandenburg, u općini Hoppegarten. Zahvaljujući brzom postupanju i provedbi svih propisanih mjera kontrole, u Njemačkoj nije potvrđen nijedan novi slučaj te je toj zemlji vraćen službeni status države slobodne od slinavke i šapa od strane WOAH-a.

Pojava slinavke i šapa imala bi katastrofalne posljedice za stočarstvo Republike Hrvatske te stoga Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva poziva sve držatelje goveda, ovaca, koza i svinja kao i ostale dionike u stočarskom sektoru na visoku razinu opreza, odgovorno ponašanje te strogu primjenu svih propisanih mjera biosigurnosti u uzgojima životinja.

Bolest se manifestira povišenom tjelesnom temperaturom, smanjenjem ili gubitkom mliječnosti te se prvo primjećuju znakovi slinjenja i šepavosti u zaraženih životinja, a ubrzo se javljaju i vezikule (afte) te erozije na sluznici usta, nosa, na vimenu ženskih životinja te u međupapčanom prostoru. U ovaca, koza i svinja bolest ima blažu kliničku sliku nego u goveda. Pobol (morbiditet) je gotovo 100%, a smrtnost (mortalitet) ovisi o dobi životinje i sekundarnim infekcijama i komplikacijama. Virus slinavke i šapa prenosi se izravnim kontaktom sa zaraženim životinjama ili kontaminiranim predmetima, vozilima ili proizvodima, a ono što je posebno zabrinjavajuće, virus se može širiti i zrakom na veće udaljenosti.

U slučaju pojave bilo kakvih kliničkih znakova koji bi mogli upućivati na slinavku i šap, subjekti su dužni bez odgađanja obavijestiti ovlaštenog veterinara kako bi se omogućilo isključivanje ili rano otkrivanje ove bolesti i pravovremeno djelovanje.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva pozorno prati situaciju, u komunikaciji sa Državnim inspektoratom RH provode se pojačani nadzori te je spremno odrediti sve nužne preventivne mjere kako bi se spriječio unos virusa ove bolesti u Republiku Hrvatsku.

 

Pisane vijesti