Državni tajnik Majdak predvodio hrvatsko izaslanstvo na "Zelenom tjednu" u Berlinu

  • Slika /slike/Priopcenja/majdak naslovna berlin.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Slika /slike/Priopcenja/majdak naslovna berlin.jpgSlika Slika Slika
Državni tajnik Tugomir Majdak je od 16. do 18. siječnja 2025. godine sudjelovao na 17. globalnom forumu za hranu i poljoprivredu (GFFA 2025) i Međunarodnoj izložbi poljoprivrede, hortikulture i prehrambene industrije „Zeleni tjedan“, najznačajnijem poljoprivrednom sajmu u Europi koji služi kao politička platforma za raspravu o aktualnim temama u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije.

Sajam Međunarodni zeleni tjedan, koji se održava od 1926. godine, jedinstvena je stručna i poslovna platforma za cijeli lanac poljoprivrednog i prehrambenog sektora na kojoj će se na 125.000 m2 izlagačkog prostora ove godine predstaviti više od 1.400 izlagača iz 53 zemlje cijeloga svijeta. Sajam će u tjedan dana posjetiti preko milijun posjetitelja, a na njemu se predstavlja preko 100.000 različitih proizvoda.

Mogućnosti plasiranja proizvoda izravno na sajmu, otvaranje prilika za uspostavljanje i širenje poslovnih kontakata na globalnoj razini prema predstavnicima iz svih područja poljoprivrede te maloprodaje, veleprodaje i gastronomije su glavni razlozi zašto diljem svijeta vlada veliki interes za izlaganje na sajmu Međunarodni zeleni tjedan.

Uz veliki gospodarski značaj, sajam predstavlja važno političko mjesto na kojem se pored gospodarskih delegacija okupljaju i brojni ministri i visoki dužnosnici stranih zemalja, visoki predstavnici Europske unije te međunarodnih organizacija. U okviru sajma organizirano je i preko 250 događanja poput foruma, simpozija i seminara na kojima se uz sudjelovanje stručnjaka raspravlja o važnim temama svjetske poljoprivredne politike.

Na ovogodišnjem ministarskom Globalnom forumu su sudjelovale 82 delegacije iz cijeloga svijeta, a usvojena je i Deklaracija ministara poljoprivrede o provedbi održivog biogospodarstva. Bioekonomija je ključna u transformaciji svjetskog gospodarstva prema održivom, otpornom i uključivom kružnom gospodarstvu koje se temelji na obnovljivim resursima i poštuje ekološke granice te osigurava globalnu prehrambenu sigurnost.

U sklopu Foruma je održano i nekoliko izdvojenih stručnih sjednica na kojima su dodatno raspravljene aktualne teme. Hrvatska delegacija je sudjelovala na izdvojenoj sjednici o održivom korištenju biomase i osiguravanju globalne sigurnosti hrane, na kojoj je državni tajnik Majdak istaknuo kako je prehrambena samodostatnost i razvoj biogospodarstva jedan od strateških ciljeva Nacionalne strategije razvoja Republike Hrvatske do 2030. godine. Jedan od prioriteta je povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj radi bržeg usvajanja novih proizvoda, tehnologije i proizvodna rješenja u primarnoj proizvodnji i preradi hrane te stoga Hrvatska priprema Strategiju o biogospodarstvu koja je u završnoj fazi donošenja.

Državni tajnik Majdak se u sklopu berlinskog Zelenog tjedna sastao i s brojnim ministrima poljoprivrede iz regije i europskih zemalja te s novoizabranim povjerenikom za poljoprivredu Cristopheom Hansenom, s kojim je razgovarao o važnosti i potrebi generacijske obnove europskog sela, o novim investicijama u poljoprivredi te sigurnosti u proizvodnji hrane.

U okviru Globalnog foruma, njemačko Ministarstvo hrane i poljoprivrede je u suradnji sa Stalnom radnom skupinom za regionalni ruralni razvoj (SWG) organiziralo i Ministarski sastanak sa zemljama jugoistočne Europe na temu „Hrana i poljoprivreda u Berlinskom procesu s ciljem održivosti poljoprivredno-prehrambenih sustava s obzirom na proces pristupanja EU“. Hrvatska je aktivna dugi niz godina u radu SWG-a i snažno podupire proces pristupanja EU zemalja JI Europe te pruža administrativnu i političku podršku zemljama kandidatima. Ujedno daje i podršku Berlinskom procesu koji ove godine obilježava 10 godina postojanja kao platforma za jaču suradnju između šest zemalja Zapadnog Balkana i Europske unije.

Državni tajnik Majdak je na ovom sastanku iskazao našu daljnju potporu zemljama pristupnicama te naglasio kako je regionalna suradnja vrlo važna za poboljšanje poljoprivrednog i prehrambenog sektora naših zemalja te može pomoći u poboljšanju globalne pozicije regije. Dodao je kako trenutno svjedočimo situaciji koja nas tjera da nađemo ravnotežu između prioriteta proizvodnje hrane, globalne sigurnosti hrane i ciljeva europskih zelenih politika. Stoga je iznimno važno staviti naglasak na tradiciju proizvodnje i prehrambene proizvode koji se odlikuju posebnom kvalitetom i tradicionalnim načinom proizvodnje. Hrvatska danas na razini EU ima 51 registrirani naziv kao zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla ili zaštićena oznaka izvornosti te je šesta zemlja EU po broju registriranih oznaka. Zaključio je kako je za Hrvatsku ključno održati proizvodnju hrane na primjerenoj razini, očuvati poljoprivredni sektor, a ruralnom stanovništvu omogućiti očekivanu kvalitetu života.
 

Pisane vijesti