- Objavljeno: 05.02.2025.
Održana Simulacijska vježba u vezi s provedbom Kriznog plana za štetni organizam Xylella fastidiosa
Za svih dvadeset prioritetnih štetnih organizama Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva uz nadležna tijela u provedbi Zakona o biljnom zdravstvu (»Narodne novine«, br. 127/19 i 83/22) izradilo je krizne planove za prioritetne štetne organizme. Za sve prioritetne štetne organizme trebaju se provoditi i simulacijske vježbe. Slijedom toga, Uprava za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, održala je simulacijsku vježbu u vezi s provedbom Kriznog plana za postupanje u slučaju nalaza štetnog organizma Xylella fastidiosa (Wells et al.) u trajanju od dva dana (30. i 31. siječnja 2025. godine) u Istarskoj županiji.
Prioritetni štetni organizam Xylella fastidiosa može zaraziti velik broj biljnih vrsta. U Europi, najčešće se nalazi na maslini, bajamu i trešnji te na ukrasnim biljkama oleandru, ružmarinu, lavandi, brnistri, poligali i vestringiji. Masline i bajami uslijed zaraze mogu u potpunosti propasti. S obzirom da je u Istri posađen značajan broj stabala masline, a i blizina Italije u kojoj je od 2013. godine prisutan ovaj štetni organizam kao i činjenica da se trgovina sadnim materijalom odvija svakodnevno, područje Istre je bilo idealno za provođenje simulacijske vježbe.
Svrha provedbe simulacijske vježbe je utvrđivanje glavnih elemenata djelovanja za brzu i učinkovitu reakciju nadležnih tijela i službi u slučaju pronalaska ovog štetnog organizma, a sve kako bi se postigao propisani cilj, odnosno kako bi se iskorijenio štetni organizam. Iskorjenjivanjem se u prvom redu sprječavaju i gospodarske štete koje mogu nastati ponajviše u područjima uzgoja biljaka domaćina što je na samom početku simulacijske vježbe istaknula Ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište, Sandra Zokić.
U predmetnu vježbu, osim djelatnika nadležne uprave i Uprave za stručnu podršku Ministarstva, bili su uključeni i stručnjaci iz Centra za zaštitu bilja, Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu te područni fitosanitarni inspektori Državnog inspektorata, predstavnici tvrtke Pula Herculanea d.o.o. koji su zaduženi za održavanje javnih površina u Puli i okolnim općinama, predstavnici susjednih trećih država koji su nadležni za provedbu propisa u području biljnog zdravstva u svojim državama.
Kako je ranije navedeno na vježbi su testirani glavni elementi djelovanja za brzu i učinkovitu reakciju nadležnih tijela i službi u slučaju pronalaska, identificirani su određeni nedostatci u kriznom planu koji se u nadolazećem razdoblju trebaju poboljšati uz pomoć svih tijela koji sudjeluju u ovom procesu.
Na kraju želimo naglasiti činjenicu da nas niti jedna simulacijska vježba ne može pripremiti za sve moguće krizne situacije, no one nam ipak koriste za upoznavanje sa širokom lepezom kriznih i izvanrednih situacija koje se mogu dogoditi u slučaju pojave štetnog organizma te nam mogu u konačnici pomoći u razvoju analitičkih vještina i bolje pripremljenosti kao odgovor na kriznu situaciju.