- Objavljeno: 23.10.2025.
Ministar Vlajčić otvorio konferenciju o održivoj poljoprivredi RE-AGRO
Konferencija RE-AGRO okupila je stručnjake, proizvođače i predstavnike institucija s ciljem promicanja interdisciplinarnog dijaloga o ulozi pčela u održavanju poljoprivredne produktivnosti, bioraznolikosti i stabilnosti ekosustava.
U kontekstu sve izraženijih klimatskih promjena, degradacije tla i porasta upotrebe pesticida, naglasak je stavljen na potrebu pronalaženja ravnoteže između proizvodnje hrane i očuvanja prirodnih resursa.
„Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva kontinuirano prati pčelarski sektor, koji prepoznaje kao jedan od strateški važnih sektora u poljoprivrednoj proizvodnji, ne samo zbog svoje gospodarske vrijednosti, nego i zbog nezamjenjive uloge u očuvanju bioraznolikosti i stabilnosti ekosustava“, istaknuo je ministar Vlajčić.
Kao zemlja bogata tradicijom i kvalitetom svojih proizvoda, Republika Hrvatska danas s ponosom može istaknuti 51 poljoprivredni i prehrambeni proizvod čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti (ZOI), zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP) ili zajamčeno tradicionalni specijalitet (ZTS), među kojima se posebno ističu naši medovi.
Uz europski sustav kvalitete, Ministarstvo je uspostavilo i nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda „Dokazana kvaliteta“, a prema raspoloživim podatcima iz Evidencije pčelara i pčelinjaka u Republici Hrvatskoj u 2025. godini pčelarenjem se bavi više od 9 tisuća pčelara s preko 440.000 košnica.
„Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju završila je kontrolu svih zahtjeva za isplatu u sektoru pčelarstva za 2025. godinu, u okviru Strateškog plana ZPP 2023.-2027., pri čemu je ukupna omotnica od 3,8 milijuna eura u potpunosti iskorištena“, rekao je ministar Vlajčić te na kraju poručio kako je Ministarstvo izradilo Program potpore pčelarima za saniranje šteta uzrokovanih pomorom pčelinjih zajednica u 2025. godini, kojim će biti osigurana sredstva u iznosu od 100.000 eura za saniranje ekonomskih posljedica pomora.
Na konferenciji su, uz ministra Vlajčića, prisustvovali Mato Čačić, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane, Bojan Divjak, predsjednik Uprave Glasa Slavonije, Ilija Pranjić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije te predstavnici Grada Osijeka.
.jpg?width=750&height=500&mode=crop&scale=canvas)
.jpg?width=750&height=500)
.jpg?width=750&height=500)
.jpg?width=750&height=500)