Ministar Vlajčić otvorio 61. hrvatski i 21. međunarodni simpozij agronoma u Bolu na Braču

  • Slika /slike/Brač2.jpg
  • Slika
  • Slika
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić danas je otvorio 61. hrvatski i 21. međunarodni simpozij agronoma koji se ove godine održava u Bolu na Braču.

Simpozij koji okuplja brojne poljoprivredne stručnjake iz Hrvatske i inozemstva ove je godine posvećen temama pametne i otporne poljoprivrede te sigurnosti za buduće generacije.

„Tema ovogodišnjeg Simpozija zvuči kao naslov stručnog članka, ali za mene je to pitanje s kojim se svakodnevno susrećem. Svaki put kad razgovaram s poljoprivrednikom koji gleda u nebo i pita se hoće li kiša doći na vrijeme, ta dva stručna pojma dobivaju sasvim drugu dimenziju. U vama vidim ljude s odgovorima. Imam duboko poštovanje prema onome što radite, jer vjerujem u politiku utemeljenu na znanosti“, rekao je uvodno ministar Vlajčić te dodao kako je bez istraživanja politika ostaje tek dobra namjera bez oslonca.

Uz cilj predstavljanja značajnog znanstvenog, stručnog i obrazovnog rada hrvatskih i međunarodnih stručnjaka ovaj događaj prilika je i za poticanje suradnje među znanstvenicima, istraživačima i poljoprivrednicima iz cijele Europe i šire.

„Nove generacije poljoprivrednika poštuju znanost, otvoreni su za nova znanja i tehnologije i žele raditi pametnije. Zato kada govorim o budućnosti hrvatske poljoprivrede uvijek ističem da ta budućnost ima lice, ima 1.020 mladih poljoprivrednika koji su odlučili ostati na zemlji i na njoj graditi život“, naglasio je ministar Vlačić uz napomenu da je za mlade poljoprivrednike izdvojeno 76,5 milijuna eura te da samo u prvom natječaju više od 650 njih povećava svoju proizvodnju za najmanje 10 %.

Čak 40 % mladih poljoprivrednika uzgaja stoku, četvrtina širi oranice, petina gradi plastenike i uvodi nove tehnologije, a 15 % sadi voćnjake i vinograde.

„To vidim kao 650 različitih odgovora na isto pitanje - kako ostati na selu i živjeti od njega“, dodao je Vlajčić.

Uz glavne teme sudionici će ove godine razgovarati i o temama poljoprivredne proizvodnje, kvalitete, agroekologije, regenerativne agrikulture, poslovanja i edukacije mladih o poljoprivredi.

„Zato toliko i ulažemo u znanje koje se može primijeniti odmah, na parceli, u staji, u vinogradu. Želimo prijenos znanja koji ne ostaje u ladici, nego izlazi na teren. Slušamo ono što struka govori zbog čega smo, nakon dugogodišnjeg čekanja, uveli Program certificiranog sjemena, radimo i na Strategiji biogospodarstva do 2035. godine, a u tijeku je i izrada višegodišnjeg financijskog okvira nakon 2027. godine za koji tražim vaše prijedloge, konstruktivne kritike i dokaze, jer politika temeljena na dokazima jednostavno je dobro upravljanje“, rekao je ministar Vlajčić i zaključio da oko prehrambene sigurnosti Republike Hrvatske ne smiju postojati podjele, ni političke ni osobne.

Simpozij agronoma, u organizaciji Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Sveučilišta u Osijeku i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i brojnih hrvatskih i međunarodnih institucija, održava se od 31. svibnja do 5. lipnja na otoku Braču.

Pisane vijesti