Danas, 9. prosinca 2024., povodom dana Sv. Ambrozija zaštitnika pčela i pčelara, tradicionalno se, već 7. godinu zaredom u osnovnim školama održava Program Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka. Program je namijenjen edukaciji učenika i njihovih roditelja o važnosti meda kao sastavnog dijela prehrane kao i pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost.
„Iznimno mi je zadovoljstvo pozdraviti sve prisutne u OŠ Josipa Kozarca u Vinkovcima i drago mi je da se program - Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka uspješno nastavlja. Ovo je najbolji način da naše najmlađe educiramo o potrebi konzumacije zdravih proizvoda i važnosti suživota s prirodom te koliko su pčele važne u održavanju ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti“, rekao je ministar Dabro.
Ministar Dabro je iskoristio priliku da se zahvali svima koji sudjeluju u kreiranju ovog hvale vrijednog programa u kojem se najmlađe uči o važnosti meda u prehrani, važnosti samog pčelarstva kao djelatnosti te potiče promociju meda proizvedenog na hrvatskim pčelinjacima.
U šest godina održavanja sudjelovalo je ukupno 860 osnovnih škola s 209.380 učenika prvih razreda te svake godine sudjeluje prosječno 192 pčelara.
Ove godine u Školskom mednom danu sudjeluje 69 osnivača školskih ustanova, 857 osnovnih škola diljem Republike Hrvatske, 34.809 učenika prvih razreda te 183 pčelara.
Program je namijenjen učenicima prvih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, a učenici tom prigodom dobivaju staklenku meda volumena 370 ml i edukativnu slikovnicu „Pčelica Jelica i medo Edo“ zapakiranu u vrećicu s likom pčelice Jelice.
U šest godina održavanja sudjelovalo je ukupno 860 osnovnih škola s 209.380 učenika prvih razreda te svake godine sudjeluje prosječno 192 pčelara.
Ove godine u Školskom mednom danu sudjeluje 69 osnivača školskih ustanova, 857 osnovnih škola diljem Republike Hrvatske, 34.809 učenika prvih razreda te 183 pčelara.
Program Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka donijela je Vlada Republike Hrvatske u svibnju 2023. godine, a provode ga Ministarstvo poljoprivrede, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Hrvatski pčelarski savez i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju koja je provela Javni poziv za sudjelovanje u ovoj mjeri.
Republika Hrvatska danas ima 51 proizvod čiji naziv je registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti (ZOI) ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla (ZOZP) ili zajamčeno tradicionalni specijalitet (ZTS) u koje ubrajamo i Slavonski med ZOI, Zagorski bagremov med ZOI, Goranski medun ZOI, Istarski med / Istarski med ZOI i Dalmatinski med ZOI, a prijelaznu nacionalnu zaštitu imaju Banski kestenov med ZOI i Med Hrvatskog primorja ZOI.
Uz europski sustav kvalitete, Ministarstvo je uspostavilo i nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda „Dokazana kvaliteta“ u cilju isticanja više kvalitete hrvatskih proizvoda i postizanja još veće prepoznatljivosti i promocije domaćih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na tržištu. Oba sustava su dobrovoljni sustavi. Ministarstvo je 6. listopada 2023. godine priznalo oznaku „Dokazana kvaliteta“ za med. Zahtjev za priznavanje podnio je Hrvatski pčelarski savez. U sustavu trenutačno sudjeluje 20 certificiranih pčelara.
Pisane vijesti