Dana 23. studenog 2024. godine na snagu stupa Provedbena uredba Komisije (EU) 2024/2928 i Rješenje Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva KLASA: UP/I-322-01/23-01/22, URBROJ: 525-09/560-24-31 kojim se ukida zona ograničenja II i smanjuje zona ograničenja I.
Na temelju povoljne epidemiološke situacije i svih provedenih mjera kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge, Europska komisija je u okviru regionalizacije usvojila prijedlog Republike Hrvatske za ukidanje zone ograničenja II na području Sisačko-moslavačke i Karlovačke županije te zone ograničenja I u Ličko-senjskoj županiji.
Zbog visokog rizika od pojave afričke svinjske kuge zbog širenja ASK u susjednoj Bosni i Hercegovini, u Sisačko-moslavačkoj i Karlovačkoj županiji ostaje umanjena zona ograničenja I na području do 6 km uz granicu. U zoni ograničenja I provode se mjere propisane Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, br. 88/24 i 108/24).
Zone ograničenja I i III u Vukovarsko-srijemskoj, Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj županiji za sada ostaju ne promijenjene s obzirom na pojavu afričke svinjske kuge na 6 objekata u Vukovarsko-srijemskoj županiji te prisutnost virusa u populaciji divljih svinja u tom području.
Zone ograničenja I i II u Sisačko-moslavačkoj, Ličko-senjskoj i Karlovačkoj županiji uspostavljene su nakon potvrde ASK u divljih svinja u 2023. godini. Zadnji potvrđeni slučaj bio je u rujnu 2023. godine na području Sisačko-moslavačke županije. Sukladno Provedbenoj uredbi (EU) 2023/594, Republika Hrvatska je provela niz mjera kontrole usmjerenih na sprječavanje širenja ASK na populaciju držanih svinja u tom području, kao i u čitavoj Republici Hrvatskoj. Uz mjere kontrole, provodilo se i opsežno nadziranje te je pretraženo više tisuća uzoraka podrijetlom od divljih svinja, sve s negativnim rezultatima. Sukladno rezultatima nadziranja Republika Hrvatska dostavila je Europskoj komisiji sve potrebne podatke i informacije s prijedlogom za ukidanje zona, što je prihvaćeno od strane svih država članica na sjednici Stalnog odbora za biljke, životinje, hranu i hranu za životinje (SCoPAFF) održanoj 18. - 19. studenoga 2024. godine u Briselu.
Afrička svinjska kuga opasna je zarazna bolest divljih i držanih svinja te uzorkuje vrlo velike ekonomske gubitke i štete. U divljih svinja bolest se uobičajeno javlja sezonski te se veći broj pozitivnih slučajeva javlja zimi i u proljeće. Zbog navedenog, nužan je visoki oprez svih lovaca i posjednika svinja kako se bolest iz divljih svinja i okoliša u kojem se nalazi, virus ne bi unio u uzgoje držanih svinja. Provedba propisanih mjera biosigurnosti zasigurno može doprinijeti smanjenju takvog rizika te se pozivaju svi na odgovorno pridržavanje svim propisanim mjerama.
Osim mjera sprječavanja bolesti, nužna je i pravovremena prijava svake pronađene bolesne ili uginule divlje svinje kao i svih znakova bolesti i uginuća u držanih svinja nadležnim veterinarima kako bi se moglo provesti uzorkovanje i poduzeti žurne mjere kontrole ukoliko je potrebno. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane, osigurala je dežurnu mobilnu liniju izvan radnog vremena: 099/4392-507, a dodatne informacije mogu se dobiti i putem email adrese: veterinarstvo@mps.hr.
Pisane vijesti